Цивільна оборона. Інструктаж з мінної безпеки
Дата: 08.04.2024 16:09
Кількість переглядів: 115
Що є вибухонебезпечним предметом:
- вибухові речовини – хімічні з’єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удару, тертя, вибуху іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення з виділенням великої кількості енергії й утворенням газів
- боєприпаси – вироби військової техніки одноразового використання, призначені, для ураження живої сили, техніки та інженерних споруд супротивника;
До них відносяться:
- ракети і їх бойові частки
- авіаційні бомби, торпеди
- Артилерійські боєприпаси (снаряди, міни),
- інженерні боєприпаси (протитанкові й протипіхотні міни),
- ручні гранати,
- стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, карабінів, автоматів, кулеметів тощо).
- піротехнічні засоби: патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні), вибухові пакети, петарди
- ракети (освітлювальні, сигнальні): гранати, димові шашки;
- саморобні вибухові пристрої – це пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення: саморобні міни-пастки, міни-сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.
Останній вид є найбільш небезпечним та найбільш поширеним на деокупованих територіях. Саморобні вибухові пристрої (СВП) часто окупанти залишали у будинках та на прибудинкових територіях, у лісах та парках після звільнення наших територій. Як звичайному українцю помітити СВП?
Ознаки наявності саморобних вибухових пристроїв (СВП):
- свіжоскопаний ґрунт невеликого відрізка проїзної частини дороги
- ознаки підготовчих дій підривника (нетипово велика кількість слідів, залишки ізоляційної стрічки чи дротів, недопалки чи пачки від цигарок тощо)
- компоненти СВП (розтяжні дроти, контейнери, невеликі зміни у рельєфі можуть свідчити про наявність замаскованого натискного пристрою.
Також орієнтирами можуть стати:
- наявність зв’язаних пучків трави (кущів), що можуть являтися явним орієнтиром на місцевості для застосування фугасів.
- наявність піску, що має не природний вигляд (свіжі сліди проведення робіт або є підозріло м’яким)
- фрагменти сухих кущів в одному місці (можуть таким чином прикривати магістральний провід (дріт) або інші підозрілі речі)
- передаюча антена схована серед каміння та чагарника
- купи каміння складені в одному місці, часто вздовж дороги
- горбки, або відмінність маскувального шару від іншого фону
Що робити у разі виявлення подібних підозрілих предметів:
- Зупиніться, нічого не чіпайте. Зберігайте спокій, уникайте паніки. Запам’ятайте місце виявлення предмета.
- Попередьте про виявлений предмет осіб, які поруч
- Відійдіть самі і відведіть людей поруч якнайдалі (не менше 100 м) від знайденого предмета. Водночас відходити необхідно тим самим маршрутом (бажано слід у слід), яким ви прийшли. Якщо відходить група людей, то рухатися необхідно колоною по одному й так само, слід у слід.
- Повідомте про виявлення підозрілого предмета в правоохоронні органи і спеціальні служби за телефонами 101 зі 102 (повідомлення необхідно робити без поспіху, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечної зони сторонніх людей.
- Під час проведення толок будьте особливо обережними та звертайте увагу навіть на найменші дрібниці. Також військові радять зберігати спокій та не панікувати. Це допоможе уникнути жертв, а спецслужбам дасть змогу діяти швидко та ефективно.
Хай небо буде мирним, а Україна чистою!